gyógytorna, gyógypedagógia, logopédia, komplex vizsgálat és állapotfelmérés, fizioterápiás kezelések

Gyógytorna vizsgálat, kezelések

Gyógytorna vizsgálat, kezelések

Reumatológiai kórképek

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, artrózis, kisízületeink megbetegedése, melynek során a csontot borító porc elvékonyodik, elkopik. A speciális gyógytorna a fájdalmat csökkenti, helyreállítja az ízület fiziológiás mozgástartományát, és az izmok erősítésével növeli az ízület stabilitását. A mozgás hatására javul a porc vérellátása is.

A csontritkulás, a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, a csont szerkezete megváltozik és törékennyé válik. A mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. Gyógytorna segítségével az izomzat erősödik, az ízületek mobilizációja nő.

A porckorongkopás a csigolyák között található porckorongok degenerációjs elváltozása. .A speciális gyógytorna gyakorlatok biztosítják a porckopás célzott és hatékony kezelését. A gyógytorna hatásos a fájdalom csökkentésében, helyreállítja az ízület normál mozgástartományát, valamint az izmok erősítésével növeli az ízület stabilitását. 

Porckorongsérv alkalmával a porckorong körkörös gyűrűje átszakad a benne található kocsonyás rész a gerinccsatorna felé türemkedik, ahol szűkületet okoz. Kezelése történhet hagyományos gyógytornával, vagy McKenzie módszerrel. A McKenzie gyógytorna módszer a gerincproblémák speciális vizsgálati és kezelési rendszere. A módszer egy aktív mozgásterápiára (gyógytornára) épülő rendszer, amely a páciens által önállóan kivitelezhető gyakorlatokat hangsúlyozza.

Pockorongsérv kezelése BGA technikával ( (Bene Máté féle gerinc terápia) Különleges és speciális degeneratív gerincproblémák megelőzésére és mozgásterápiájára szolgál.

 Reumás ízületi gyulladás: a szervezet saját építőelemeit megtámadó gyulladásos (autoimmun) folyamat, ami az ízületi felszínt borító hártya (synovium) gyulladását is eredményezi. Gyógytornával a fájdalmat szeretnénk csillapítani, a mozgástartomány megtartásával és növelésével a hétköznapi élet aktivitásának a megtartása a cél.

Bechterew-kór (SPA) degeneratív kórkép, ami a  csigolyák közti ízületek gyulladásos majd ezen ízületek elmeszesedéses állapota. A gyógytorna segítségével a gerinc mobilizálásának a megtartása és a progrediálás csökkentése a cél.

Állkapocs ízület fizioterápiája: az állkapocs fájdalmát, kattogását továbbá fülzúgásos panaszokat hívatott kezelni és csökkenteni.

Természetes mozgásminta tréning, professzionális gyógytorna, Bene Máté féle mozgásminta, gerinc megbetegedés kezelésére.

A komplex test, továbbá az érintett ízületnek, sérülésnek, továbbá speciális technikához kapcsolódó anamnézis és mozgásvizsgálata.

Műtéti utókezelés, balesetek utáni rehabilitáció

cél:  a keringésjavító tornával a duzzanat csökkentése, izomerősítés, mozgástér növelés, majd a komlex mozgások magabiztosabb elsajátítása, annak érdekében, hogy a mindennapi élet ugyanolyan lehessen mint a sérülés előtt.

Ortopédiai betegségek tornája

Műtétet megelőzően egy jó izomállapottal rendelkező egyén rehabilitációs ideje csökkenthető, a gyógyulás felgyorsítható. A beteg tudja mi vár rá. magabiztosabban fogja használni a járási segédeszközeit, van kitől kérdezni, és adekvát választ is kap a kérdéseire. Egy műtét 50%-ban függ a sebészeti beavatkozástól és újabb 50%-ban függ az azt követő gyógytornától. A járási segédeszköz használata előre betanítható, biztosan megéreztethető a féltestsúly vagy 10kg terhelés az érintett lábra. Megismerkedhet a passzívmozgató gép jótékony hatásával.

Protézis beültetés során a beteg megtanulja a helyes járási segédeszköz használatát, az izomsorvadás megakadályozása és inaktivitás megelőzése érdekében aktuális gyógytorna végzése történik. Mi az, amit szabad és kell is csinálni a műtét után pár nappal, 3 héttel, 1,5, 2, és 3 hónaposan. Arra a kérdésre is választ kap a beteg, hogy mi az, hogy óvatos gyógytorna, ki csinálhatja? Diplomával rendelkező gyógytornász! Mikor szabad eldobni a járókeretet vagy mikor váltható a két bot egy botra. Mikor lépcsőzhet a beteg. Mikor kezdhet el újból aktív életet élni és mikor élhet újból a hobbijának.

Ortopédiai betegségek alkalmával mi történik a szervezetünkben?  

Az Ízületek kompressziója, nyomása nő. Degeneratív gyulladáshoz, arthrózishoz vezethet. Szalagok túlnyúlnak, szakadnak. Izmok túlnyúlnak ezért erősíteni kell azokat speciális gyógytornával. Hogyha az izmok zsugorodnak azokat nyújtani kell, viszont figyelembe kell venni az ízületek anatómiai viszonyait. Ez a tudás diplomával rendelkező gyógytornász és orvos birtokában van.

Mik a tünetek? Fájdalom, mozgásterjedelem beszűkülés, megváltozott  testtartás. Antalgiás tartás, járás /szélesalapú, csoszogó../.

Mi a teendő? Torna: csontépítő sejtek aktivitása nő a gyógytorna hatására, analitikus gyakorlatok, ízület kímélő torna, keringés javítás. Megfelelő étkezés. Gyakorlati tanácsok. Ergonómiai szempontok figyelembe vétele. Lassú mozgások, szünetek beiktatása. Fizikai aktivitás /ergonómiai szempontoknak megfelelő munkaasztal  és szék/. Testsúly áthelyezés aktivitások során. Helyes ülés és Tehermentesített helyzet megéreztetése és betanítása.

Manuál terápia

A manuálterápia: nyújtás, csúsztatás, olyan speciális, kézzel végzett diagnosztikai és terápiás fogásoknak az együttese, melyek a mozgató szervrendszer visszafordítható működési zavarainak vizsgálatával és kezelésével foglalkozik. Manuálterápiát csak erre jogosult diplomával rendelkező szakember: orvos, gyógytornász végezhet! Hatására csökken a fájdalom, nő a mozgásterjedelem, az ízületek mozgékonysága nő.

Fascia kezelés, és triggerpont terápia

A fascia kezelés olyan lágyrész manuálterápia körébe tartozó myofascia lazító technika, amelyet a leggyakoribb mozgásszervi betegségekben használnak a gyógytornászok. Triggerpontnak azokat a vázizmokon (az izomhasban, az izom-ín átmenetben és az izmot körülvevő fasciában) kialakuló és jól tapintható rendkívül érzékeny csomócskákat nevezzük, amelyekben összegyűlik az adott izom feszültsége. A triggerpontok rendkívül érzékenyek, a helyi panaszok mellett általában kisugárzó fájdalmat is okoznak. A triggerpont kezelés hatására feloldhatóak az izomfeszülések, javul az adott terület vérellátása, távoznak a felhalmozódott salakanyagok, megszűnhet a góc, és beindulhat a gyógyulási folyamat, azaz az izom visszanyerheti eredeti hosszát.

Gerinctorna

Mivel a mozgásszervi megbetegedések népbetegségnek számítanak, fontos az előre gondolkodás, a gerinc és ízületvédelem már akkor is amikor a gerinc és az ízületek tünetmentesek. Az ergonómiai szempontok betartása mellett, a kornak és az aktuális fizikális állapotnak megfelelő rendszeres torna kívánatos.  A gyógytorna során elsajátított gyakorlatok között sok olyan van, amelyeket akár munka közben vagy otthon, reggel-este végezhetünk. Ezek elsősorban nyújtó, lazító, légző, óvatos törzsmobilizáló, valamint a helyes tartást megéreztető, a gerincünket nem megerőltető gyakorlatok. 

Az oszteoporózis a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, a csont szerkezete megváltozik és törékennyé válik. A mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. Gyógytorna segítségével az izomzat erősödik, az ízületek mobilizációja nő.

A sztreccsing technika zsugorodott izmok nyújtására szolgáló speciális mozgás.

A McKenzie gyógytorna módszer a gerincproblémák speciális vizsgálati és kezelési rendszere. A módszer egy aktív mozgásterápiára (gyógytornára) épülő rendszer, amely a páciens által önállóan kivitelezhető gyakorlatokat hangsúlyozza.

Különleges és speciális degeneratív gerincproblémák megelőzése és mozgásterápiája.

A schroth módszer napjainkban a leghatékonyabb, nemzetközileg is nagy elismerést kivívott metódusnak a Schroth módszer bizonyul. Schroth aszimmetrikus kiindulóhelyzetekre építve caudaltól cranialisan a scoliosis struktúrális adottságainak határáig húzódó aktív korrekciót alkalmaz. A háromdimenziós kezelés proprio-, és exteroceptív impulzusokkal, a scoliotikus légzésmechanika korrekciójával és feed-back segítségével (gyógytornász és tükörkontroll) építi át a korrigált tartási sztereotípiát a mindennapokba is.

A Schroth szerinti 3 fő irány amit a korrekciókra alkalmazunk, mint a deflexió, derotáció, elongáció, a csontos korrekcióval a növekedési zónák kompresszió alóli felszabadítása a célunk és egyben a lehetőségünk is a további progresszió elkerülésére.

A módszer másik fő alapelve a test egyensúlyviszonyainak normalizálása a csigolyákra eső funkciós terhelés fiziológiássá tételét segíti, támogatva ezáltal az előbb említett funkcionális aszimmetriák csökkentését is. A lágyrész elváltozások elsősorban a kétoldali izomerőegyensúly felbomlásában nyilvánulnak meg, minek következtében a kóros irányú húzóerők szintén a progessziós tényezőként szerepelnek.

Ezen oldaldifferencia korrekciója elsődleges feladatunk a Schroth gyógytornával végzett kezelésben. Szintén progressziós tényezőként emelhetjük ki a scoliotikus légzéstechnikát, ami egy konvex oldali inspirációs és egy konkáv oldali exspirációs helyzetben rögzült bordakosár alapján egyértelműen aszimmetrikusan funkcionál. Eme folyamat normalizálását célozva derotációs hatású, úgynevezett korrekciós légzéssel (völgyekbe irányított) érjük el és aminek pozitív irányú mellékhatásaként a mellkasi és a gerinc funkciójának javulásáról, és a görbületek korrekciójáról számolhatunk be.

Az NMPT tréning olyan természetes mozgásminta tréning, amely egy professzionális gyógytorna, Bene Máté féle mozgásminta a gerinc megbetegedés kezelésére szolgál.

Neurológiai betegségek kezelése

A Parkinson korban szenvedő betegek tünete, hogy korábbi életviteléhez képest inaktívvá, visszahúzódóbbá válnak. Nehéz elindítani egy mozgást, például felkelés vagy felállás. Továbbá nehéz megállítani egy mozgást, pl. járás után megállás. Járásuk csoszogó apró lépésekből áll, ezért oda kell figyelni a lakás akadálymentesítésére. Fontos szerepe a gyógytornának, a gyógyszeres kezelésen túl, legfontosabb a mindennapi torna, ezt nem helyettesíti a házimunka vagy a bevásárlás. A terápia egyénre szabott, a mindennapi élethez szükséges mozgások automatizálása jelentős a torna során, figyelembe véve az ízületek anatómiáját, és az inaktivitás visszafordítását. A betegség nem visszafordítható, de bizonyos állapotok fenntarthatóak. Az egyes mozgásfolyamatokat tudatosan, lépésről- lépésre újra fel kellés fel lehet építeni.

Szklerózis multiplex betegség, egy központi idegrendszeri betegség.  Probléma a myelinhüvely pusztulása, amely az idegsejt hosszúnyúlványát borítja, ahol az információk továbbítódása, az ingerületvezetés történik. Sajnos ez az ingerületvezetés a betegség következtében gátolt lesz. Ami mozgást érintő tünetekben manifesztálódik. A bénulásos tünetek szintén a betegség velejárói. Eleinte a végtagok gyengébbek, ügyetlenebbek, amely érintheti csak az egyik oldalt, majd a végtaggyengeség súlyosbodását Súlyosabb követkeménye a végtag merevség. Az alsóvégtagi gyengeség a disztális területen jelentkezik előszőr, a lábfejed nem tudja kellő mértékben megemelni a beteg, küszöbben, lépcsőben elakad, megbotlik. Korábbi mozgások, sportok nehézzé válnak. Érzészavar, ataxiás mozgás, egyensúlyzavar, egyensúlyvesztés is előfordulhat.  Rendszeres gyógytornával a betegség bizonyos mértékben szinten tartható. Nagyon fontos, hogy mobilitásukat minél hosszabb ideig megtartsák a betegek.

Féloldali bénulás, más néven hemiplégia, a test egyik felének bénulása. Agyi érkatasztrófa (stroke) vagy más agyi rendellenesség áll a háttérben. Az érintett test egyik felének, részlegesen vagy teljes bénulása. A gyógytorna segít az izomtónus normalizálásában, erősítésében, az izomegyensúly visszafordításában.

(arcideg bénulás): Faciálisz parézis a mimikai izmokat mozgató ideg, a VII. agyideg részleges bénulása. Általában féloldali, vagyis csak az egyik arcfelet érinti. Speciális gyógytornával visszafordítható az állapot. Fontos a rendszeres tornáztatás.

Gyermekek tornája

Hanyagtartás során a vállak előre emelkednek, a mellkas kissé „besüpped”, a fej előre helyeződik, a has kissé előredomborodik. Megfelelő speciális gyógytornával, hátizomerősítéssel, légzőgyakorlatokkal szépen visszafordítható célzott kitartó gyógytornával.

Gerincferdülés kezelése: A schroth módszer napjainkban a leghatékonyabb, nemzetközileg is nagy elismerést kivívott metódusnak a Schroth módszer bizonyul. Schroth aszimmetrikus kiindulóhelyzetekre építve caudaltól cranialisan a scoliosis struktúrális adottságainak határáig húzódó aktív korrekciót alkalmaz. A háromdimenziós kezelés proprio-, és exteroceptív impulzusokkal, a scoliotikus légzésmechanika korrekciójával és feed-back segítségével (gyógytornász és tükörkontroll) építi át a korrigált tartási sztereotípiát a mindennapokba is.

A Schroth szerinti 3 fő irány amit a korrekciókra alkalmazunk, mint a deflexió, derotáció, elongáció, a csontos korrekcióval a növekedési zónák kompresszió alóli felszabadítása a célunk és egyben a lehetőségünk is a további progresszió elkerülésére.

A módszer másik fő alapelve a test egyensúlyviszonyainak normalizálása a csigolyákra eső funkciós terhelés fiziológiássá tételét segíti, támogatva ezáltal az előbb említett funkcionális aszimmetriák csökkentését is. A lágyrész elváltozások elsősorban a kétoldali izomerőegyensúly felbomlásában nyilvánulnak meg, minek következtében a kóros irányú húzóerők szintén a progessziós tényezőként szerepelnek.

Ezen oldaldifferencia korrekciója elsődleges feladatunk a Schroth gyógytornával végzett kezelésben. Szintén progressziós tényezőként emelhetjük ki a scoliotikus légzéstechnikát, ami egy konvex oldali inspirációs és egy konkáv oldali exspirációs helyzetben rögzült bordakosár alapján egyértelműen aszimmetrikusan funkcionál. Eme folyamat normalizálását célozva derotációs hatású, úgynevezett korrekciós légzéssel (völgyekbe irányított) érjük el és aminek pozitív irányú mellékhatásaként a mellkasi és a gerinc funkciójának javulásáról, és a görbületek korrekciójáról számolhatunk be.

Scheuermann betegség: osteochondrosis juvenilis dorsi: A csigolyatest zárólemezének enchondrális csontosodási zavara. Ok: a csigolyatestre ható mechanikai erő hatására a csigolyatest ékalakúvá válik. Tünet: erős háti fájdalom, fokozott háti kyphosis, fokozott nyaki lordosis. Zárólemez berepedezik, beboltosul Shmorl csomó figyelhető meg. Speciális, célzott gyógytornával, továbbá a helyestesttartás és ergonómiai szempontok betartásával visszafordítható a betegség.

Pes equinovarus congenitus (veleszületett dongaláb) fejlődési rendellenesség, korai csirakárosodás, vagy intruterin tartási rendellenesség következménye. A láb equinus állásban van, a sarok varus állásban, előláb adductióban, supinátióban és sarokhoz képest plantárflexióban van. Az izmok petyhüttek, esetleg bénák. Teendő: /műtét után/ passzív mozgatás, torna. Fiziológiás mozgás elérése.

Pes planus (pes planovalgus, lúdtalp, bokasüllyedés) népbetegség, a sarok valgus állásban van, és a hossz- és harántboltozat lesüllyedt, a betegek befelé vagy kifelé forgatott lábbal járnak.

Teendő:

  • a csecsemőt ne akarja a szülő hamar felállítani.
  • ne terheljük túl a lábat
  • inaktivitás kerülése, megfelelő mozgás biztosítása,
  • izomerősítés
  • megfelelő cipő használata
  • nyáron mezítláb…

Pectus excavatum (tölcsérmell) Az elülső mellkasfal ismeretlen etiológiájú (kóreredetű) besüppedése, általában a középvonalban. A besüppedés tölcsérszerű, és különböző mértékű.

Pectus carinatum (tyúkmell) a sternum (szegycsont) és a hozzá kapcsolódó bordák középen előemelkednek, mely lehet szimmetrikus és aszimmetrikus, és nagyságában is különböző.

Megfelelő gyógytornával, légzéstechnikával kombinált mobilizációval jó eredményeket lehet elérni.

Megkésett mozgásfejlődésű csecsemők kezelése (Katona, Bobath módszerrel) speciális gyógytorna, mely a passzív átmozgatás, vezetett aktív mozgások, kóros minták leépítése, ízületek bejáratása, mozgás automatizációk kiépítésére egyaránt fókuszál.

Mire figyeljen oda az édesanya? Főbb mozgásállomások!

 -1 hó: Hason fekve fejét rövid ideig emeli. A kefalokaudális fejlődési irány tetten érhető,     először a fejét mozgatja, majd a felsővégtagi mozgások is mindinkább megjelennek. Primitív reflexek és elemi mozgásminták kiválthatók.

-2 hó: Hason fekve fejét hosszabb ideig megtartja. A végtagokban flexiós túlsúly van, de egyre többet nyújtja a karját és a lábait.

-3 hó: Az elemi mozgásminták integrálódnak, a végtagokban több akaratlagos mozgás látható, fejét átfordítja a másik oldalra, képes háton fekvésből oldalra fordulni, tárgy után nyúl és szájába húzza a tárgyat. Tárgy megfogásakor sokáig megragadva fogja a kedvenc játékát. A fogás erősebb, mint az elengedés. A flexiós tónusfokozódás a felsővégtagban nyilvánul meg.

-4 hó: Mozgása összerendezettebbé válik, kezébe adott tárggyal játszik és hangoztatja. Hason fekve fejét megtartja és alkarján támaszkodik.

-6 hó: Az idegrendszer érésével egyre több tudatos mozgást tud végrehajtani a csecsemő. Mindkét oldalra fordul. Hasról hátra és hátról hasra tud fordulni. Kialakul a tárgyállandósága.

-9 hó: Négykézláb áll, kúszik, majd megjelenik a mászás. Megül. Apró tárgyakat csippent. Két tárgyat összeütöget. Mennyiségi és minőségi változások észrevehetők a csecsemőfejlődésében. Az ébrenléti idő egyre jobban nő így a környezetének a felfedezésére még több lehetőség nyílik. Ülő helyzetben még több manipulációt végez.

-12 hó: Kúszik, mászik, kapaszkodva feltérdel és feláll. A leggyorsabb mozgása a kúszás és a mászás. Az egész teret bejárja. A tárgyai tulajdonságairól egyre több tapasztalata lesz. Okokozati összefüggést megért. Megjelenik az utánzás. Egyszerűbb utasítást végrehajt. Bútor mellett oldalazva jár.

-15 hó: Ebben az időszakban a legintenzívebb a nagymozgások fejlődése. Egyéni különbségek lehetnek. Van olyan csecsemő, aki már 10-12 hónaposan jár, míg mások csak 15 hónaposan kezdenek el önállóan járni. Járása széles alapú. Képes irányváltoztatásra. Mozgása összerendezettebb, tárgyakat megfog, elenged, egymásba rak, nemcsak kipakol, hanem vissza is helyez tárgyakat. Játékot magával cipel. Bútorokra felmászik.

-18 hó: Önállóan jár, mozdulatot utánoz. Leguggol, majd feláll. Finommozgása még jobban fejlődik. Segít az öltözésben és vetkőzésben. Tárgyakon, papíron nyomot hagy, ha ceruzát adunk a kezébe.

-24 hó: Mozgáskoordinációja ügyesebb, egyenetlen talajon is képes járni. Fut. Önkiszolgálása egyre inkább önálló. Firkálgat. Kapaszkodva lépcsőn jár. Lépcső fokáról leugrik. Páros lábbal ugrik. Labdát dob.

-30 hó: Képes lábujjhegyen járni. Játszótér elemeit szívesen használja. Lábbal hajtós járműveket hajt. Egyedül öltözködik, étkezik. Futása összerendezett.

-3 éves kor: Lépcsőn váltott lábbal jár. Egyensúlya még tovább fejlődik. Képes egy lábon megállni. Finommotorikája még jobban ügyesedik. Ollóval vág, gyöngyöt fűz. Gombol. Kialakul a szobatisztasága.

-4 éves kor: Lépcsőn váltott lábbal jár fel és lefele irányba, kapaszkodás nélkül. Nagyon meredek lépcsőn a kisgyermek azonban még kapaszkodva megy le. A térlátás és a mélység érzet ilyen módon befolyásolja a mozgás fejlődését. Páros lábbal és egy lábbal szökdécsel. Helyből előre ugrik. Egyensúlyérzéke még tovább fejlődik, egy lábon áll. Lábujjhegyen áll. Dinamikusan fut és futás közben képes élesen kanyarodni. Finommozgása még jobban fejlődik. Szívesen színez. Felismerhetők a rajzai. Kezdetleges emberalakot rajzol, melyen láthatóak a fej, törzs és a végtagok. Egydimenziósak a figurái. Ceruzát már nem marokra fogja, hanem az ujjai között. Testséma kialakult, önmagát felismeri, és a testrészeket megnevezi. A négyéves gyermek mozgásfejlődésére „a már megtanult mozgások tökéletesedése és az első mozgáskombinációk megjelenése a jellemző.

Szülési felsővégtag-bénulás: A plexus brachialis sérülés: szülés közben a plexus brachialis mechanikusan sérül, és ez okozza a bénulást. Attól függően, hogy a plexus mely része sérül, a kórképnek három formáját különböztetjük meg: az Erb-Duchenne-féle forma, amely a felkart érinti;  a Klumpke-féle, az alkart, és előfordul  az egész végtagra kiterjedő bénulás is. Célzott gyógytornával jól erősíthető a felső végtag.

Torticollis (ferdenyak) A musculus sternocleidomastoideus ( fejbiccentő izom) izom zsugorodása okozta ferde fejtartás, melynek következtében a fej oldalra dől, és ellenkező irányba fordul. Passzív mozgatással, sztreccsing technikával, vezetett aktív gyakorlattal visszafordítható a tortikollisz.

A mozgás által valósul meg a környezeti megtapasztalás. Amely hozzájárul a gyermek taktilis, vizuális, auditív érzékeléséhez. A mozgásfejlesztés hatása korrelál 3-4 éves korban a beszéd és nyelvi fejlődéssel. Ezen kedvező hatások figyelembevételével biztosítom azt a mozgásfejlesztést, ami a többi részképességek fejlődését is magában hordozza.

BKFK SEED Fejlődési mérés 0-4 éves korig, a vizsgálat során önellátás, szociális-érzelmi fejlődés, adaptáció és gondolkodás fejlődése, nyelv- és beszédfejlődés, finommozgás és nagymozgás fejlődését vizsgálom standardizált vizsgálattal. A vizsgálat minden területen hónapra pontosan leírja az elvárt képességeket, 1 hónaptól, havi bontásban 4 éves korig. Ezen mérés eredménye függvényében, olyan fejlesztés indítható el, ami mind az erősségekre és mind a kialakulóban lévő képességek további fejlesztésére hat.

Értorna

Vénás torna: speciális tornagyakorlatokból áll, amik meghatározott sorrendben követik egymást. A torna során légzőgyakorlatok, és az alsó végtagok gyakorlatai váltják egymást, melynek során felhasználjuk a légzőtornára fokozódó negatív mellűri nyomás, az izmok, és a gravitáció vénás áramlás sebességét fokozó hatását. Naponta javasolt elvégezni.

Artériás torna: a beszűkült artériák csökkent vérellátást biztosítanak. Mindez nem elegendő a szövetek szükségleteinek kielégítésére, Ez fájdalommal jár a vádliban. Sokszor gyaloglás közben jelenik meg a lábfájdalom. Időközönként meg- megáll a beteg, mintegy időszakos sántítás jelentkezik. Gyakran nevezik kirakat néző lábnak is. Így másoknak nem tűnik fel, hogy miért is áll meg az ember. Torna során a kollaterálisban (kapcsolatban) lévő ereket nyitjuk meg, amik hozzájárulnak vérellátás javításában.

Intim torna

Gátizom torna, inkontinencia kezelése: A vizelettartási képesség a megfelelő tornagyakorlatok segítségével is javítható. Gátizom-erősítő gyakorlatokkal, megelőzhető, és csökkenthető a vizeletszivárgás, vizeletcsöpögés.

Kinezio-tape

Kineziotape olyan elasztikus „tapasz” ami segíti az izomszövetek közötti nedv, folyadék áramlását és segíti az izület tartását. Csak kiegészítő terápia. Önmagában egy mozgásszervi betegséget nem javít.

Álkapocs izület fizioterápiája

TMD Temporomandoibuláris izület gyógytornája, az állkapocs ízületi fájdalom és kattogás gyógyítására szolgáló terápia.